در دنیایی که ارتباطات باعث شده تا کسب و کارها روز به روز پیشرفت بیشتری داشته باشند، باید این بخش از هر کسب و کار را تا جایی که می توانید قوی کنید. تلفن سانترال، تلفن های آی پی،سیستمهای سانترال پیشرفته و ویپ همگی جایگزین یک تلفن ساده و معمولی در شرکت ها شده اند. البته ممکن است هنوز برخی افراد از قابلیت ها و کاربرد این تلفن اطلاعات زیادی نداشته باشند. پس بهتر است ابتدا تلفن سانترال و قابلیت ها و انواع آن ها را بشناسید.

بطور کلی سانترال ها یا مرکز تلفن ها شامل دو دسته اند:

  • سانترال های قدیمی با زیر ساخت کابل های تلفن (کابل مسی مخابراتی)
  • سانترال های تحت شبکه که زیر ساخت شبکه دارند و به ویپ معروفند
VOIP

تفاوت تلفن سانترال و تلفن ثابت

هنگامی که از تلفن های ثابت و معمولی استفاده می شد، هر کارمند برای راه اندازی کارهای خود باید یک خط تلفن جداگانه داشت یا همه از یک خط مرکزی استفاده می کردند. این مشکل زمانی بیشتر می شد که تعداد کارمندان بیشتر شد و همه کارمندان از خطوط تلفن شهری استفاده می کردند.

البته هزینه های تلفنی نیز به مراتب بالا بود؛ اما تلفن سانترال که به میدان آمد، گزینه ها و قابلیت های نامحدودی را برای اتصال سریع برای هر کاربر به همراه داشت. مزایایی مانند جمع آوری خطوط تلفن و متمرکز کردن آنها کردن آنها در یک دستگاه سانترال و نظارت بیشتر را در اختیار کارمندان و صاحبان مشاغل گذاشت. بدین صورت با یک خط تلفن می توانید به راحتی داخل های مختلفی را از آن منتشر کرده و یک خط داخلی به راحتی برای هر کاربر ایجاد کنید.

تلفن VoIP چیست؟

تلفن VoIP یا Voice over Internet Protocol، به تماس‌گیرندگان امکان برقراری و دریافت تماس تلفنی از طریق اینترنت را می‌دهد.

برخلاف تلفن‌های سنتی که به سیم‌کشی مسی وابسته است، فناوری VoIP تماس‌ها را با استفاده از همان اتصال پهنای باند اینترنت ارائه شده توسط روتر یا شبکه Wi-Fi منتقل می‌کند و می‌‌توانید از طریق کامپیوتر، تلفن هوشمند یا تبلت خود تماس بگیرید یا به تماس‌های ورودی پاسخ دهید. از آنجا که برای برقراری تماس می‌توانید از هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت دارد استفاده کنید، دیگر نیازی به خرید تجهیزات اضافی نیست.

بیشتر برنامه‌های VoIP شامل تماس داخلی رایگان و طرح‌های مکالمه ماهانه است که هزینه‌ها را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. بعلاوه، معمولاً هزینه نصب وجود ندارد و امکانات پیشرفته در قیمت ماهانه گنجانده شده است و علاوه بر نرخ ثابت که قبلاً پرداخت می‌‌کنید، هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. این سیستم‌ها همچنین مقیاس‌پذیر هستند و می‌توانید در هر زمان تعداد خطوط و داخلی‌ها را تغییر دهید و امکانات مورنیاز خود را فعال کنید.

تلفن VoIP همچنین از کنفرانس صوتی ویدئویی، صندوق صوتی مجازی، فکس آنلاین و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند که در تلفن‌های سنتی ارائه نمی‌شود.